Ez a különleges növény nagyon sok életmódjavító tulajdonsággal bír, amelyeket mindenképp érdemes kihasználnunk. Bár az igazi levendulaszezonra még várnunk kell, számos formájában ilyenkor is élvezhetjük a gyógynövény pozitív hatásait.
A levendula legismertebb fajtája az angol (Lavandula angustifolia), amelyet szürkészöld leveleiről a legkönnyebb felismerni, de kedvelt típusai közé tartozik még a spanyol (Lavandula stoechas) és a francia (Lavandula Dentata) változat is, melyek virágai a fehértől a rózsaszínig terjedhetnek.
Ősszel vagy tavasszal érdemes kiültetni, és eleinte sok vizet kell adni neki, hogy kellően megerősödhessen. Nem kizárólag a kertünk éke lehet, sokféleképpen fel is használhatjuk. Minden esetben érdemes szem előtt tartani, hogy milyen céllal nyúlunk a növényhez, amelyből készíthetünk például masszázs- és arcápoló olajat, gyógyító mézet és még jó néhány dolgot.
Levendulaolaj, az ezerarcú esszencia
Házi hangulatjavító olaj készítéséhez egy kisebb befőttesüvegre lesz szükségünk. Először beletesszük a megtisztított levendulavirágot, majd annyi olívaolajat öntünk rá, hogy éppen befedje. Két napig hagyjuk világosabb helyen, és naponta kétszer rázzuk fel, végül szűrjük át az egészet, és alaposan nyomkodjuk ki a virágokat! A szűrt olajba ezután újra tegyünk friss virágokat, és ismételjük a folyamatot addig, ameddig el nem érjük a megfelelő illatot! A kész olajat töltsük sötét üvegbe! Nagyszerű lehet egy aromaterápiás masszázshoz, reumás fájdalmak esetén fürdővízbe, és stressz oldó, valamint fejfájás-csillapító halántékbalzsamnak is. Az olaj az alvásban, de bőrproblémáink enyhítésében is a segítségünkre lehet.
Levendulatea a stressz mentes pillanatokért
Szárított levendulavirágból és a filteres változatból egyaránt nagyon finom nyugtató teát készíthetünk. A forró ital kimondottan lazító és nyugtató hatású. Fontos lefedve áztatni, hogy a levendula zamata megfelelően előjöjjön. Pár perc (2-3) is elég neki, a túl sok áztatástól ugyanis keserű lesz a teánk. Az így elkészült ital kiváló alvászavarok kezelésére, a nyugtalanság leküzdésére, de segít a gyomor- és bélbántalmak enyhítésében is. Természetesen, ha ezek a panaszok huzamosabb ideje fennállnak, fontos felkeresni egy orvost!
Levendulás méz az erős immunrendszerért
Igazi ínyencség és az esti teázás különleges kelléke lehet a levendulás méz. Tegyünk szárított virágot egy kisebb üveg mézbe, és egy héten keresztül hagyjuk benne – némi kevergetéssel segíthetjük az ízek összeérését. Kiváló ízesítő és igazi immunerősítő is, tejjel keverve például ugyanolyan nyugtató italt kapunk, mintha teát készítenénk belőle. Ha egy kis kamillavirágot is teszünk a mézbe, és langyos tejjel keverjük el, igazi ínyencséget kóstolhatunk egy-egy stresszes nap végén.
Illatpárnával a molyok és a kellemetlen szagok ellen
Saját illatpárnát is varrhatunk magunknak egy maroknyi szárított levendula és maradék anyag vagy egy régi zokni felhasználásával. A kis párnát tehetjük a ruháink közé, így távol tartja a molyokat és az egyéb kártevő rovarokat, de rakhatjuk az éjjeliszekrényre vagy a párnánk alá is, hogy nyugodtabban aludjunk.
Illatos fűszernövény nem csak ínyenceknek
A levendulát fűszernövényként is felhasználhatjuk. Keverhetjük süteménybe – például muffinba –, sőt, a házilag előállított provence-i fűszerkeveréket is feldobja a jellegzetes íze. Ha ehető ajándékot készítenénk, mondjuk anyák napjára, nincs más dolgunk, mint vízgőz felett fehér csokoládét olvasztani, majd formába önteni és megszórni a masszát egy kevés
Levendula kisokos az illatos virág kedvelőinek
Különleges virágzatú, csodás árnyalatú, illatos és megannyi gyógyhatással bír. Szeretjük a kertek és parkok díszeként, de szívesen gondozzuk az udvarban, az erkélyen, a gangon, sőt a lakásban is.
A csodálatos gyógy- és dísznövény valójában egy évelő félcserje, ami minden kertben jól mutat és jelenlétével meghatározza az udvar képét. Hazánkban leginkább a francia levendulát (Lavandula angustifolia) termesztik és ültetik. Mivel forró és száraz klímájú helyről származik, nem kedveli a hideg és nedves időjárást. Ezzel együtt nemcsak tapasztalt kertészeknek érdemes ültetni és gondozni, kezdőként is bátran belevághatunk, csupán néhány aranyszabályt kell betartanunk.
A levendula…
Mikor és hogyan ültessük?
A tavasz kezdetén, az utolsó fagy elvonulása után érdemes elültetni a levendulát vagy levendulákat a szabadba. Állandó helyükön több évtizedig is elélhetnek a bokrok. Vigyázni kell azonban, hiszen ebben az időszakban gyakran nedves és esős az időjárás. Ha emiatt nem lenne alkalmas a talaj az ültetésre, válasszuk a nagyobb cserepeket, melyeket a hidegebb és csapadékosabb, valamint a téli időszakban akár a lakásba is bevihetünk.
Hová kerüljön?
Mivel a gyógynövényt nagy helyet igényel és önmagában is terebélyes (nagyjából 40-60 centis gömb formájú bokorrá nő meg), érdemes szabad területre és megfelelő távolságban ültetni a többi virágtól. Íme, néhány további tipp, amit érdemes lehet kipróbálni:
A helyes vízelvezetés témaköre sem elhanyagolható, főleg, hogy a levendula nem tolerálja a felesleges vizet és a túl nedves talajt. Jellemzően jobban kedveli a meszesebb és lúgosabb földet. Ha attól félünk, hogy túl sok vizet kapott a növényünk, ássuk fel egy kicsit a földjét és szórjunk a gyökér rész mellé kavicsokat!
Metszése
Nem hanyagolható el a levendula metszése, hiszen ezzel akadályozhatjuk meg a fás szárak megnövekedését. Általában a virágzás után, a nyár elteltével érdemes körbevagdosni a növényt, így növelhetjük a következő évi virágtermést.
Milyen módon szaporítható?
Dugványozással, bujtatással és tőosztással is szaporíthatjuk a levendulát, az előnevelt palántákat pedig tavasztól késő őszig ültethetjük el. Ezután 2-3 alkalommal bőségesen öntözzük meg őket, ha pedig elérik a 10 centis magasságot ajánlott egy kicsit visszametszeni.
Levendula a lakásban
Ha a cserepes formában megvásárolt vagy szaporított levendula számára a lakást választanánk, akkor az alábbi dolgokra figyeljünk oda: mivel a benti fényviszonyok nem feltétlenül kedveznek a levendulának, a legjobb, amit tehetünk, hogy egy déli fekvésű, napos és fényes ablakba tesszük. Hasonlóan a korábban leírtakhoz, ebben az estben sem szabad túlöntöznünk a virágot, és fontos gondoskodnunk a megfelelő vízelvezetésről.
Szüretelés
A virágzás idején egyszerűen vágjuk le a virágos szárakat a fás részek felett, majd hagyjuk két hétig száradni a növénycsokrokat fellógatva vagy kiterítve.
Levendula ezer arca
Számos módon és formában használható a gyógynövény, amit elsősorban illata miatt kedvelünk. Készíthetünk belőle natúr kozmetikumokat, elűzhetjük vele a kártékony rovarokat, illatosíthatjuk a lakásunkat és a ruhásszekrényünket, de a konyhában is kipróbálhatjuk például az italunk ízesítésére, tea formájában, sőt sütemény vagy fagylalt hozzávalójaként is.